Moda Dünyasında Değişim Rüzgarları

Moda dünyası son zamanlarda önemli değişimlere sahne oluyor.

Yayınlanma: 15:03 29-03-2024
Güncellenme: 15:03 29-03-2024
Moda Dünyasında Değişim Rüzgarları

Son Dönemde Modaevlerinden Ayrılan Kreatif Direktörler:

Dünya moda sahnesinde, son dönemde değişim dolu günler yaşanıyor. 2010 yılından bu yana Alexander McQueen'in kreatif direktörlüğünü üstlenen Sarah Burton, geçtiğimiz yıl eylül ayında marka ile yollarını ayırmıştı. Sektör, henüz bu haberin etkisindeyken aralık ayında, bir ayrılık haberi de 2020 yılından bu yana Givenchy'nin kreatif direktörlüğünü üstlenen Matthew Williams'tan geldi.

Dries Van Noten'ın Moda Dünyasına Vedası:

Geçtiğimiz günlerde Belçikalı tasarımcı Dries Van Noten'ın, kendi adını taşıyan markasının başında geçirdiği 40 yılın ardından haziranda kreatif direktörlük koltuğunu bırakacağını açıklamasıyla gözler yeniden moda dünyasına döndü. Markasına zaman içerisinde Tracee Ellis Ross, Beyoncé ve Kirsten Dunst gibi tutkulu hayranlar kazandıran Noten, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, bir süredir bu an için hazırlandığını ve markaya vizyonlarını katacak yeni nesil yeteneklere yer açma zamanının geldiğini duyurdu. Dries Van Noten'ın son şovu, bu haziran ayında Paris Moda Haftası'nda gerçekleştirilecek olan 2025 İlkbahar/Yaz erkek defilesi olacak. Başarılı tasarımcı, bundan sonraki kadın koleksiyonunun ise yıllardır birlikte çalıştığı tasarım ekibi tarafından yapılacağını açıkladı.

Pierpaolo Piccioli, Valentino'dan Ayrıldı:

Moda dünyası değişim haberleriyle çalkalanırken, bir ayrılık haberi de Valentino cephesinden geldi. Ünlü İtalyan moda markası Valentino'nun tasarımcısı Pierpaolo Piccioli de yaptığı açıklamada, 25 yılın ardından Valentino ile yollarını ayırdığını duyurdu. Kariyerine İtalyan modaevinde aksesuar tasarımcısı olarak başlayan ve zaman içinde Lady Gaga, Zendaya, Anne Hathaway gibi A listesindeki birçok isimle yakın bağlar kuran Piccioli, bir sonraki hamlesi konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Alessandro Michele, Valentino'nun Yeni Kreatif Direktörü:

Tabii moda sektörü, Piccioli'nin Valentino'dan ani ayrılışını sindirmeye çalışırken, anında yerini kimin alacağı konusunda da kulis çalkantıları başlamıştı. Çok geçmeden dış basında büyük haber yankıladı ve Gucci'yi sil baştan yaratan Alessandro Michele, Valentino'nun yeni kreatif direktörü olarak duyuruldu. Romalı tasarımcı, Valentino altındaki ilk koleksiyonunu eylül ayındaki Paris Moda Haftası'nda 2025 İlkbahar / Yaz defilesiyle tanıtacak. "Moda dünyasında kim nereye geçiyor?" sorusu gündemi bir süre daha meşgul edeceğe benzerken, her ne olursa olsun "şov devam etmeli" beklentisi de sürecek gibi duruyor.

Kaynak:
Etiketler:
Editör: Sena Kaya - senakaya@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN