Abone Ol

Doğu Anadolu'da İlkbaharda Kar Kabusu!

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Mart ayının son haftasında kış geri geldi. Birçok kentte lapa lapa kar yağışı etkili oldu.

Yayınlanma: 11:03 28-03-2024
Güncellenme: 11:03 28-03-2024
Doğu Anadolu'da İlkbaharda Kar Kabusu!

İlkbaharda kış geri geldi, çok sayıda yol kapandı. Kar kalınlığı yer yer 5 metreye ulaştı.Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Mart ayının sonunda, soğuk havalar yeniden etkisini gösterdi.

Birçok kentte, lapa lapa kar yağdı.Bitlis'te bir hafta boyunca etkili olan kar kent merkezinde 64 santimetre, yüksek kesimlerde 1 metreyi buldu. Belediye ekipleri temizlik çalışması başlattı.Yoğun karın etkili olduğu bir diğer şehir ise Hakkari. Yüksekova'daki askeri üs bölgesinin yolu kar ve tipiden kapandı.

Bölgedeki kar kalınlığı 5 metreyi aştı.Kapanan 7 kilometrelik yol, 3 günlük süren çalışmayla tekrar ulaşıma açıldı.Kar, ulaşımı da aksattı. Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'te 317 yerleşim yerinin yolu kapandı.

Karla mücadele ekipleri,, kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürüyor.Kars'ta da benzer manzaralar vardı. Kent genelinde 47 köy yolu kar ve tipiden dolayı kapandı.Kar, Karadeniz'de de etkiliydi.

Rize, Trabzon ve Artvin'in yüksek kesimli yaylaları beyaza büründü.Yetkililer, halkın çığ düşme riskine karşı dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak:
Editör: Sena Kaya - senakaya@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN